Drobečková navigace

Úvodní stránka > Knihovna > Akce knihovny > Co skrývá tvář

Co skrývá tvář

Lidská tvář má jedinečnou vlastnost. Vyjadřuje  naše pocity, naše nálady, v ní se může odrazit smutek i bolest těžkých chvil našeho života, ale hlavně radost a smích, který nás životem provází.

Už jste si všimli, jak vypadá tvář vašich babiček a dědů? Co všechno se v jejich tváři skrývá? Jaké prožitky? A nepotřebují ani plastickou úpravu, aby jejich tvář byla zajímavá a krásná. To vše zachytily portréty výstavky v zábavném odpoledni „Co skrývá tvář“. Portrétní umění tak význačných uměleckých osobností jako je Max Švabinský a Josef Mánes zachycuje lidskou tvář v celé její nahotě. I fotografické portréty starých lidí vypovídají spletí vrásek o jejich prožitcích.

Rozesmátá tvář Eduarda Ingriše málokomu připomene jeho nejznámější hit „Teskně hučí  Niagara“. Přestože tuto píseň chronicky známe, málokdo ví, že právě Eduard Ingriš je autorem této písně, a že to byl nejen významný cestovatel a fotograf, ale také autor dalších šedesáti operet. Žil dlouhá léta v Peruánské Limě. Znal se osobně s tak významným autorem, jako byl Ernst Hemingway. Ve svých 49 letech se seznámil s věhlasným norským etnologem Thorem Heyerdahlem a rozhodl se potvrdit jeho teorii o migraci původních obyvatel Peru do Polynésie. Letos vzpomínáme  20 let od jeho úmrtí. Jeho urna je uložena v rodných Zlonicích. O převoz celé tuny Ingrišových písemností, notových záznamů, nahrávek a fotografií se v roce 2001 zasloužil Miroslav Zikmund a tento unikátní fond se nachází v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. 

Kromě těchto zajímavých portrétů jste si mohli prodhlédnout fotografie starých a starších kronik, novin , starých dopisů ( mimochodem z roku 1932 ) a také obdivovat řemeslnou zručnost klik, kování, zvonků a jiných zajímavých předmětů, které nás dříve obklopovaly.

Báječně celé odpoledne zahájily svým vystoupením děti. Eliška Vojáčková s Kačkou Pakostovou předvedly umění mažoretek, Anežka s Karolinkou Vojáčkovou záludnost břišních tanců, zdatnou zpěvačkou byla Klárka Lansfeldová a nedaly se zahambit ani Terezka Brumová s Karolinkou Stokláskovou. Jen ty tetičky a babičky, které by jim zatleskaly a ocenily jejich snahu – chyběly.

Také slovo „Bábinky“ vyvolává na vaši tváří shovívavý úsměv nebo dokonce úšklebek? Ano, i tento pěvecký soubor si pro vás připravil ukázku ze svého repertoáru více jako 100 písní. „Bábinky“ mají totiž tři šťastné sedmičky. Schází se pravidelně už více jak 7 let, jejich průměrný věk přesáhl hodně 70 a je jich v souboru 17. Třeba jim  to přinese štěstí v očích Hostišovjáků, protože bez ohledu na tento fakt jsou to právě ty Bábiny, které jsou téměř na všech akcích na Hostišové, zadarmo ze svého napečou báječné koláče, zazpívají na mších a jiných vystoupeních, aby to obec nemusela z našich peněz platit a rády přispějí na dětský den či nějakou korunou na výzdobu naší kaple. Zamysleli jste se někdy nad tím, co budete dělat vy až se vám bude blížit sedmdesátka? Myslíte, že budete mít tolik vitality a dobré nálady? Tak až si odpovíte na tuto otázku, třeba s laskavou shovívavostí oceníte právě tento soubor a rádi přijdete podpořit  jeho snahu udělat něco pěkného pro naši obec.

A hlavně, přišli jste o voňavý šálek kávy a příjemný zážitek z pěkného odpoledne.

                                                                                     Alena Pakostová

Fotografie Co skrývá tvář

 

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.hostisova.cz

Registrujte se zde

Nad Hostišovou vyrostla nová rozhledna

Na Strážné vyrostla nová dominanta obce - krásná rozhledna. Oficiálně otevřena od 1. 5. 2013.

http://rozhledna-lesopark-strazna.webnode.cz/
Rozhledna.jpg

Stránky obce

zhlédlo minulý měsíc 1758 návštěvníků. Nejoblíbenějším dnem pro návštěvu www stránek je pondělí a čtvrtek.

www.ekotoxa.cz

Ekolamp.cz

Obec Hostišová je zapojena do kolektivního systému pro zpětný odběr osvětlovacích zařízení Ekolamp.

Malá sběrná nádoba se nachází v předsálí obchodu se smíšeným zbožím a je označena logem Ekolamp.

Více informací najdete na webu: www.ekolamp.cz

 

msn-web-.png

Obec Hostišová